Schedule

FRIDAY SCHEDULE

6pm-7pm

8:30am-10am
Yoga for Cyclists Jennifer Elliot Gym high
The Spiritual Meaning of Physical Dis-ease Dr. Natacha Nelson Theater low
Intro to Kundalini Seda Aksut Room 5 medium
Gentle Yoga & Ayurveda Josephine Hernandez Room 4 medium
8:30am-10:45am
Yoganomics Barb Phillips Room 9 lecture
10:15am-11:45am
Ashtanga Natale Ferreira Gym high
Managing Cancer with Yoga Andre Haralyi Theater medium
Yoga for Addiction Kim Hurd Room 5 medium
Post-Natal Yoga Jenn Tamera Room 4 high
10:45am-12:45pm
Bahvara: Remembering the Future Robert Birnberg Room 10 medium
Ayurveda 101 Eleni Tsikrikas Room 9 lecture
12:00pm-1:30pm
Shakti Naam Yoga Lemia Astarabadi Gym high
Alchemy and Archetype Laura Fuller Room 5 medium
Yoga For Pregnancy Jenni Brandon Room 4 high
1pm-3pm
Iyengar Subhadra Room 10 high
Nutrition Colleen Polling Room 4 lecture
Boxing Yoga Heather Determination Outdoor high
1:45pm-3:15pm
Shakti Dance Zayna de Gaia Gym high
Heart Play Joshua Weiss Theater high
Yoga for Athletes Paula Tapia Room 5 high
HIP, HOP, HOORAY: HIPS LIke Honey Silvia Mordini Room 4 high
3:15pm-5:30pm
What is Yoga? Sandy Papadimitriou Room 10 Medium
3:30pm-5:30pm
Yoga Masters Class: Therepeutic Flow Dr. Eden Goldman Gym Medium
Reiki Claudia Bumuller Theater low
Facial Fitness Hope Zvara Room 4 high
Opening Ceremony Gym

SATURDAY SCHEDULE

8:30am-12:00pm
Yoga Angels Training Subhadra Gym high
8:30am-10am
Chair Yoga DL Sweet Theater high
Food as Medicine: Eat for Health Dianne Staso Room 9 lecture
Pranayama: Breathing into Ecstacy Stella Valente Room 5 low
Stress Relief and Wellness with Reflexology Mitta Vicki Wise Room 4 medium
Mindfullness for Kids Yoga Buddies outdoor medium
8:30am-10:30am
Alignment 101 Christina Broome Room 10 high
10am-11:15am
Alchemy of Joy: Roots, Rock, Reggae Flow Silvia Mordini outdoor high
10:15am-11:45am
Yoga Sutras Lou Shapiro Theater low
Yoganomics Barb Phillps Room 9 lecture
Tips and Tweaks for Yoga Geeks Hope Zvara Room 5 medium
Yoga Tune Up: Floating Feet Amalea Fisher Room 4 high
10:45am-12:45pm
Injury Management Jennifer Elliot Room 10 medium
12pm-1:30pm
Energy Vampires Jennifer Crilley Theater low
The Nourish,Experience Nicole Foster, Courtney Satow, and Katie Bressak Room 9 lecture
Reiki Claudia Bumuller Room 5 medium
Yoga en Espanol Paula Tapia Room 4 high
12:15pm-2:15pm
The Art of Adjusting Dr. Eden Goldman Gym high
1pm-3pm
Yoga and the Senses Christine Frazitta Room 10 medium
Intro to Kundalini Flissa Mannella outdoor medium
1:45pm-3:15pm
Set Your,Goals on Fire Sara Kirsh Theater low
Energy Protection Jennifer Crilley Room 5 medium
Infuse Your Practice: Restorative Yoga with,Aromatherapy Jessi Panich Room 4 medium
1:45pm-3:45pm
Understanding the Causes of Disease: An Aryuvedic,Perspective Dr. Mark Vinik Room 9 lecture
3pm-5pm
Gratitude Flow Tymi Howard Gym high
3:15pm-5:15pm
Iyengar Subhadra Room 10 high
Ashtanga Timo Jimenez Room 4 high
3:30pm-5:30pm
Power Vinyasa Mischa Estrada Room 5 high
What Do You Mean?: Kundalini & Meditation Valinda Coachella Theater medium
4:00pm-5:30pm
Lecture on Creating Shift Venice Guardiola Room 9 lecture

SUNDAY SCHEDULE

8:30am-10:00am
Power Flow Misha Estrada Gym high
Accessing the Inner Teacher Through Acceptance and,Inquiry Joe Curcio Theater low
Yoga of Writing Natalie Ohanessian Room 9 lecture
Restorative Yogapuncture Ansley Herndon Room 4 medium
10:15am-11:45am
Introduction to Celestial Communication Flissa Mannella Gym medium
Intro to Bellydancing: Hips Don’t Lie Stephany Estrin Theater high
Emotional Release Gaia Budhai Room 10 medium
Essential Oils Jessi Panich and Marilyn Kay Room 9 lecture
Yoga for Addiction Kim Hurd Room 5 high
Being a Spiritual Badass: Vinyasa Flow Thais Guimaraes Room 4 medium
12pm-3pm
Presentation on Bee Farming Theater low
12-1:30pm
ShaktiMama Yoga Ieshia Alley Theater high
Nourishing the Mind, Body, and Soul: Vegan,101 Colleen Poling Room 9 lecture
Sacred Balance Yoga Dr. Jaqueline LeFalle Room 4 high
12:30pm-2pm
Practice with Devotion Kate Cariati Room 10 medium
1:45pm-3:15pm
Cannabis and its Health Benefits Josephine Hernandez Theater high
Yoga and Relationships Robert Birnberg Room 9 lecture
Flow Stella Vallente Room 5 medium
Yoga for Pregnancy Jenni Brandon Room 4 high
2pm-4pm
Ashtanga Timo Jimenez Room 10 high
3:15pm-5:15pm
Master Class Tantra and Nidra: The Great Stillness Banyan Gallagher Gym low
3:30pm-4:30pm
Ayurveda 101 Eleni Tsikrikas Room 9 lecture
Managing Cancer with Yoga Andre Haralyi Room 5 medium
Freedom Practices Brittany Rouse Room 4 medium
4:15pm-6pm
Soundbath: Release & Unwind Grace Oh Room 10 low
6-7pm
Closing Ceremony Gym

Comments are closed